The Jack Baskin School of Engineering announced recipients and scholars for the undergraduate awards and scholarships, recognizing their outstanding commitment to engineering, academic achievements, and leadership. Congratulations to all the students for their outstanding academic achievement.

Dean's And Chancellor's Award (Spring 2019)

  • Claire Elizabeth Bispo
  • Mykhaylo Dudkin
  • Alexander John Flora
  • Landen Zackery Gozashti
  • Nicholas Scott Hammond
  • Larry Hinojos
  • Justin Lau
  • Megan Eleanor Macpherson
  • Ryan Michael Modlin
  • Danette Patricia Moreno
  • Emily Katherine Mount
  • Brian Hien Nguyen
  • Jessica Faith Scherer
  • Harman Singh
  • Morgan Claire Tardy
  • Gina Y-Vang Tran Cuneo
  • Laura Diane Valine
  • Manuel Varela
  • Vanessa Jasmine Ventura
  • Nebyu Tilahun Yonas

Dean's Award (Spring 2019)

  • Randall Jamison Abel
  • Paola Isabel Angulo
  • Liam Thomas Corcoran
  • Mason Hargrave
  • Ocean Hurd
  • Alexander James Koran
  • Brandon Jared Lynch
  • Amr Khalid Makhamreh
  • Jared Jonathan Roberts
  • Joshua Douglas Spangler
  • Spencer K Thompson
  • Lilian Eden Yao

Baskin Endowed Scholarship

  • Mohamed El Attma, Computer Science
  • Ashley Tayalor Olmos Isaac, Technology and Information Management
  • Herbert Li, Computer Science
  • Bryan Lopez, Computer Science
  • Elijah Pandolfo, Computer Science
  • Joseph Rodrigues, Computer Science
  • Thipbadee Tantivilaisin, Technology and Information Management

Baskin Scholars

  • Remeal Holloway, Computer Science
  • Angela Rodriguez, Computer Engineering
  • Sage Somers, Computer Engineering
  • Vanessa Webber, Computer Engineering

Huffman Prize (Spring 2019)

  • TBD

David S. Lee Scholarship

  • Aviv Elor, Robotics
  • Tony Guan, Electrical Engineering
  • Phu Le, Computer Science
  • Frank Osorio, Electrical Engineering

 

Patrick Mantey Undergraduate Student Leadership Award (Spring 2019)

  • TBD
  • TBD

Amy Beth Snader Memorial Scholarship

  • Emma Appleton, Bioengineering
  • Mikayla Borrensen, Computer Science
  • Allyson Campos, Computer Science
  • Jessica Del Rio, Computer Science
  • Rose Delvillar Bioengineering
  • Gico Evangelista, Computer Science
  • Jimmy Gomez, Bioengineering
  • Ricardo Gonzalez, Computer Science
  • Jorge Henriquez, Computer Engineering
  • Minh Hoang, Computer Engineering
  • Brittany Lei, Computer Science
  • Cienna Libhart, Bioengineering
  • Doris Liu, Computer Science
  • Marlene Lopez, Computer Engineering
  • Christina Luong, Network and Digital Technology
  • ALexandra Luther, Computer Science
  • WIlliam Morales, Computer Science
  • Hilal Morrar, Computer Science
  • Israel Ramirez-Gallegos, Electrical Engineering
  • Niles Ramos, Computer Science
  • Rhea Sharma, Computer Science

Robert H. Triebig Memorial Scholarship

(all Electrical Engineering majors)

  • Michael Choi
  • Adrienne Coronel
  • Tony Guan
  • Frank Osorio

Game Design Endowed Scholarship

  • Nichole Boothroyd
  • Octavian Bancescu
  • Buzz Tilford
  • Jonah Uyyek