2012-2013 Honors, Scholarships And Award Recipients

The Jack Baskin School of Engineering announced recipients and scholars for the undergraduate awards and scholarships, recognizing their outstanding commitment to engineering, academic achievements, and leadership. Congratulations to all the students for their outstanding academic achievement.

Dean's And Chancellor's Award (Spring 2013)

  • Peter Samuel Cottrell
  • Juan Jose Diaz Leon
  • Amanda Nicole Flores

Dean's Award (Spring 2013)

  • Ramsey N. Aweti
  • Margaret Kathleen Rose Donovan
  • Chethan Jujjavarapu
  • Douglass Benjamin Marks
  • Jacob Matthew Schreiber
  • Herman Ky Tsang
  • Alexander Lee Wollenberg

ACCESS Scholarship Program

Assisting Computer Engineering Computer Science Electrical Engineering Student Success

  • Myriam Alvarez, Computer Science: Computer Game Design
  • Victoria Mercado, Computer Science: Computer Game Design
  • Alexey Munishkin, Electrical Engineering
  • Leif E. Myer, Computer Science: Computer Game Design

Baskin Endowed Scholarship

  • Robert Calef, Bioinformatics
  • Jason Judd Roth, Computer Science: Computer Game Design
  • Bardia Keyoumarsi, Computer Engineering
  • Derek Thomas Mueller, Computer Science

Baskin Engineering Undergraduate Community Spirit Award

  • Kayla Hidalgo, Electrical Engineering
  • Oscar Navarro, Computer Engineering
  • Alexis Rocha-Roux, Computer Engineering

EBay Inspire! Scholarship

  • Enrica Beltran, Computer Science
  • Kristy Brambila, Computer Science
  • Esmeralda Carrillo, Computer Engineering
  • Trieste Devlin, Robotics Engineering
  • Cassandra Gordon, Computer Science
  • Nanveet Kaur, Bioengineering
  • Anh Dung Pham, Computer Science
  • Alisa Prusa, Computer Science

Huffman Prize

  • Herman Tsang, Bioengineering

David S. Lee Scholarship

  • Oren Nathan Leiman, Computer Science
  • Joel Sheng, Computer Engineering
  • Phillip James Yee, Computer Engineering

Patrick Mantey Undergraduate Student Leadership Award

  • Sarah Ross, Computer Science

Multicultural Engineering Program (MEP) PG&E Scholarship Award

  • Kayla Hidalgo, Electrical Engineering
  • Ivan Ruiz, Computer Science: Computer Game Design

Amy Beth Snader Memorial Scholarship

  • Sandra Avila, Computer Engineering
  • Elizabeth Cepernich, Computer Engineering
  • Benjamin Chainey, Electrical Engineering
  • Thomas Deeb, Computer Science: Computer Game Design
  • Audrey Fabian, Computer Science: Computer Game Design
  • Stephanie Kwok, Electrical Engineering
  • Winnie Lei, Bioengineering
  • Leqi Lu, Computer Science
  • Wai Han Mak, Computer Science
  • Elena Montesino, Computer Engineering
  • Mimi Allison Petersen, Electrical Engineering
  • Megan Vassey, Computer Science
  • Connie Yu, Computer Science

Robert H. Triebig Memorial Scholarship

(all Electrical Engineering majors)

  • Samuel Boodt
  • Kayla Hidalgo
  • Stephen Jackson
  • Joshua Jacoby
  • Jose Maravilla